Logowanie

Test odbiornika Octagon SF-1028P Noblence

Pierwsze wrażenia
Jako iż model 1028P jest świeżym produktem Octagona zapowiadającym się bardzo ciekawie Satclub nie mógł oprzeć się pokusie i jako jeden z pierwszych przetestuje ten model, warto zaznaczyć iż w Polsce jest to marka mało znana a szkoda:grin: tak więc zaczynamy :cool2:
Po otwarciu pudełka oczom naszym ukazuje się dość pokaźnych rozmiarów odbiornik o bardzo ładnie prezentującym się panelu przednim choć to jeszcze nic w porównaniu z wrażeniem jakie robi na nas wyświetlacz na tymże właśnie panelu zaraz po uruchomieniu odbiornika. Już na pierwszy rzut oka można przypuszczać iż odbiornik będzie dobrą maszyną w trakcie testów zaś nasze wcześniejsze przypuszczenia mają odzwierciedlenie w tym że tak właśnie jest.
Image

Wraz z odbiornikiem dostajemy mały zestaw do samodzielnego montażu dysku HDD, kabel HDMI, taśmę SATA, baterie etc.
Odbiornik testowy wyposażony jest w 2 głowice DVB-S2.

Menu Główne
Tutaj mamy odpowiednio zakładki
1. Instalacja
W tej zakładce konfigurujemy nasz zestaw antenowy, skanujemy wybraną satelitę, ustawiamy połączenie sieciowe (LAN) z odbiornikiem oraz możemy sprawdzić aktualnie posiadaną wersję firmware.

Image

Image

2. Konfiguracja
Ta zakładka pozwala na ustawienie nagrywania odbiornika, ustawienia pracy AV, zmianę języka, strefy czasowej oraz zmianę parametrów wyświetlania.

Image

3.Narzędzia systemowe
Tutaj zgywamy sobie potrzebne dane na pamięć USB (lista kanałów, pliki systemowe aby za każdą zmianą softu nie robić tego na nowo), edytujemy listę kanałów oraz zarządzamy wszystkimi dyskami jakie mamy w odbiorniku (dyski sieciowe, pamięci USB, HDD)

Image

4.Dodatki
Tutaj jak widać najbardziej będzie interesował nas (Plugins) :grin: oraz podgląd CAS do tego mamy kalkulator, kalendarz oraz odtwarzacz YouTube.

Image

Użytkowanie odbiornika
Na początek od razu nadmienie iż to że Octagon jest na linux wcale nie oznacza że kierowany jest tylko do zaawansowanych użytkowników, użytkowanie tego boxa jest tak proste i tak przyjemne że nawet tradycyjny "Kowalski" w jeden dzień będzie wiedział co z czym i gdzie :smile1:
Odbiornik na dedykowanym sofcie a tylko o takim będzie mowa w teście ma czytniki pracujące w systemie Conax aby sprawić aby czytniki były uniwersalne należy doinstalować mu octaCAM__MCAS_EMU_MCLIENT i od tego momentu odbiornik pracuje już z każdą kartą dostępową dostępną na rynku. Zasada instalowania każdego pluginu, przesyłania listy kanałów czy plików systemowych jest zawsze taka sama tj. interesujący nas plugin rozpakowujemy na dysk pendrive po czym wkładamy do gniazda USB w odbiorniku.

Image
Dusimy czerwony i to tyle :cool2:
Zakładka Dodatki i Plugins tam ustawiamy następująco nasz czytnik (dusimy czerwony - autostart następnie zielony aby uruchomić) i od tego czasu odbiornik zawsze staruje z takimi ustawieniami. Podgląd na nasze karty mamy tutaj także poprzez naciśnięcie OK na pilocie.

Image
W tym momencie odbiornik nadaje się już do swobodnego oglądania platform które sobie opłacamy w przypadku modułów CAM nie robimy nic oczywiście a podgląd do nich mamy w zakładce CAS.

Teraz może trochę więcej szczegółów :cool2: Na początek paski sygnału, w porównaniu z modelem 1018 są jak dla mnie lepiej wyskalowane i bardziej czułe sygnał pojawia się już od 18-19% co daje nam możliwość swobodnego sterowania anteną nawet przy użyciu modelu 1028P co w przypadku 1018 było trochę kłopotliwe. Lista satelit obejmuje generalnie wszystkie pozycje od 95E do 53W z podziałem na pasmo Ku oraz C ale gdy wciąż nam mało możemy sobie dodać ile dusza potrzebuje nawet i 200 pozycji używając najprostszego edytora list. Niestety ręcznie nie możemy przesuwać pozycji mamy zaś pełną ich edycję.
Zoom in (real dimensions: 640 x 512)Image

Image

Image

Programowanie kanałów
Do dyspozycji mamy metody: automatyczne skanowanie transponderów, ręczne skanowanie transpondera oraz blindscan :devil:
Jako że odbiornik jest niesamowicie szybki (procesor 32-bit!!!) programowanie kanałów w Octagon to czysta przyjemność robi to perfekcyjnie niezależnie od ilości transponderów w pamięci całość skanowania kończy oczywiście informacja o ilości znalezionych kanałów TV oraz Radio w tym nowo znalezionych kanałów. Głowica zastosowana w odbiorniku jest super czuła dla odbiornika nie stanowi żadnego problemu wartość FEC (7/8!!) z czym jak wiemy niektóre odbiorniki mają problem. Troszkę mało rozbudowana jest informacja o danym kanale, transponderze oraz streamie ale nad tym już się pracuje :cool2: i tutaj pewnie dx-erzy mogą czuć troszkę niedosyt jak na chwilę obecną. Nie wiemy również jaki transponder jest DVB-S2.

Edycja kanałów
Rozwiązanie zastosowane w Octagon w przypadku edycji list kanałów oraz list ulubionych to chyba jedno z lepszych jak dla mnie. Generalnie nie potrzeba nam tutaj żadnego edytora wszystko robimy z pilota włącznie ze zmianą nazwy kanału, przesuwaniem kanału, dodaniem kanału oraz zmianą nazwy listy ulubionych a mamy ich bez liku :grin: Całość edycji list kanałów jest tak super rozbudowana że nie ma się do czego przyczepić :smile1:

Image

Image

Image

Image

Image

Odbiór transponderów z niskim i wysokim SR
Do tego przyzwyczaił już nas Octagon że tutaj jest niemal idealnie najwyższy SR na orbicie nie stanowi dla odbiornika żadnego kłopotu, (Intelsat 907 27.5°W - Pakiet Arqiva) tutaj jak i w przypadku poprzedników pomimo iż sygnał jest skanowanie jest nie udane i tylko ten transponder stanowi wyjątek jeśli chodzi zaś o niski SR to wydaje mi się że jest dobrze bardzo dobrze choć nie idealnie SR=822 to dolna granica odbiornika (tylko model 1018 zejdzie niżej tj. SR=330). Niestety nie pozwala na to zarówno głowica jak i driver w nim zastosowany.

Modulacja 16APSK
W tej kwestii odbiornik zachowuję się dokładnie tak samo jak nasza pozostała reszta :grin: czyli sygnał widzi falujący choć zdarza mu się trzymać paski sygnału dłużej co owocuje tym że mamy rwany dźwięk i czasem pojawią się pixele na TV :thumbsup: tutaj naprawdę jest OK, nie wymagajmy tego aby dobierał nam to w sposób idealny bo jak wiemy żaden stacjonarny odbiornik tego jeszcze nie potrafi.

Blindscan :devil:
Powiem tak; na tak dobrym blindcsanie jeszcze nie pracowałem w ciągu tych kilku dni blindscan przeskanował niebo od pozycji 96.5E do 53W i z tego co zanotowałem nie znalazł w sumie max 10 transponderów. Problem stanowią jedynie transpondery bardzo blisko położone siebie o około 3Mhz z tym samym SR wtedy zdarza mu się pominąć jeden z nich oraz transpondery na których sygnał pojawia się z lekkim opóźnieniem. Samo skanowanie jest niemal 2-3 razy szybsze niż w modelu 1018 ale z taką różnicą że o wiele wiele dokładniejsze :vivalabamba: sam system działania blindscanu jest dość ciekawy a dokładnie blind tak jakby wyprzedza wycinek pasma i jak "czuje" że nic tam nie ma jedzie bardzo szybko gdy zaczyna wyczuwać aktywne transpondery zwalnia. Krok 2 MHz czas skanowania około 20minut, lepsze efekty daje oczywiście blind wybranej polaryzacji.
Bez względu na transpondery DVB-S czy DVB-S2 blindscan pracuje w zakresie SR=822-45000
Do dyspozycji mamy:
- skanowanie wybranej polaryzacji
- wycinek skanowanego pasma
Generalnie odnośnie blindscanu każdy DX-er będzie zadowolony biorąc pod uwagę iż jest to odbiornik bazujący na linux blindscan jak dla mnie malina i na 10 możliwych punktów daje mu 9.

Polskie platformy i Octagon 1028
Tutaj jest niemal idealnie ale jest jeden szkopuł :devil: Problem na chwilę obecną robi moduł TNK-HD "N-cam" pomimo iż inicjalizuje się poprawnie jest problem z autoryzacją co w efekcie sprawia że kanały nie zostają zdekodowane :no: ale ten problem zostanie zgłoszony także wcześniej czy później będzie działać OK.

Image

Image

W przypadku pozostałych platform współpraca jest imponująca odbiornik przełącza kanały jakby nadawane były FTA.
W odbiorniku ulokowałem:
- Polsat (moduł)
- Cyfra+ (karta)
- MTV (karta)
- TNK (karta)
Przełączanie wzorowe bez względu na kodowanie danego kanału, żadnych informacji w stylu "błąd kanału" czy "kanału nie ma w Twoim abonamencie"
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Jeśli chodzi o EPG jest dobrze zasadniczo na tydzień przed wyjątek stanowią kanały Cyfry+ (Canal +)
Image

Image

Padło pytanie czy da się nagrać 3 audycje i czy są w formacie zakodowanym
Oczywiście bez problemów odbiornik nagrywa 3 kanały jest lepiej niż w modelu 1018 gdyż nie ma potrzeby "biegać" pilotem T1 czy T2 dusimy po prostu REC i na tym koniec :thumbsup: , audycje nagrane nie są zakodowane i możemy je bez problemów obejrzeć na TV czy dowolnym playerze.
Image

Image

Image

Multimedia i inne bajeros
Odbiornik jak najbardziej można nazwać kombajnem multimedialnym bez problemów odtwarza pliki w formacie AVI czy mkv szybki dostęp do naszej bazy :cool2: mamy po naciśnięciu jednego guzika
Image

Przykład odtwarzania plików w formacie .avi
Krótki filmik prezentujący odtwarzanie niezależnie czy plik jest na dysku podmontowanym, HDD czy USB (niestety bez dźwięku ze względu na wagę)
Jak widzimy nie ma tu miejsca żadne przycinanie, zawieszanie etc...


Co jeszcze oferuje nam Octagon ? otóż super fajnie działającą przeglądarkę WWW czy odtwarzacz YouTube
Image

Image

Image

W ramach podsumowania.
Jak widzimy odbiorniki Octagon choć mało znane na Polskim rynku będą w stanie zaspokoić niejednego bardziej lub mniej wymagającego użytkownika biorąc pod uwagę że jest to dopiero początek kariery tego modelu i druga edycja firmware osobiście nie widzę dla niego konkurencji jeszcze przez długi okres czasu. Odbiornik jest na pewno przyszłościowy nie jest kierowany też pod określoną grupę użytkowników każdy tutaj znajdzie coś dla siebie.
Na pochwałę zasługuje na pewno stabilność boxa, od poniedziałku nie udało mi się go jeszcze zawiesić :vivalabamba: o czym to świadczy a tylko o tym iż odbiornik nie został rzucony na rynek z niedopracowanym pełnym bugów softem jak robią to co niektórzy wyznając zasadę "macie odbiornik, w trakcie jakoś się go poprawi :judge: " warto przy tym wspomnieć iż modele 1008 czy 1018 mają już za sobą 20 wydań softów i są dopracowane generalnie na 99% ten model ma zaledwie 2 wydania i może już z nimi konkurować.
Weźmy pod uwagę też fakt iż jest to chyba jeden z nielicznych odbiorników z pewnym supportem a to też jest bardzo ważne w tych czasach.
W teście na pewno nie byłem w stanie wykryć wszystkich rzeczy to dopiero wyjdzie z czasem w trakcie dłuższego użytkowania i jeśli ktoś ma jakieś pytania dotyczące konkretnych rzeczy proszę pytać.
Ja odbiornik zakupiłem bo grzechem jest nie posiadać go :cool2:

Przetestował i opisał kolega zuchnet z  http://satclub.pl


platnosci_apceptujemy