Logowanie

Zasady zwrotu

Podstawa prawnaZgodnie z Ustawą z dnia 30 maja 2014 roku "O prawach konsumenta", Klient będący osobą fizyczną, dokonujący zakupu w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą, może dokonać zwrotu zakupionych towarów bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od daty odebrania przesyłki.

 

Przed wysyłką produktu do naszego magazynu prosimy o zgłoszenie zwrotu. Zwrot pieniędzy na konto Kupującego następuje w przeciągu 14 dni od powtórnego przyjęcia przez nas towaru oraz po podpisaniu dokumentów, które dostarczy drogą e-mailową dział „reklamacje” (oświadczenie o odstąpieniu od umowy)

 

Zwracany towar zostanie przyjęty tylko i wyłącznie wtedy gdy:

a) Będzie odesłany w oryginalnym nieuszkodzonym opakowaniu
b) Z kompletną jego zawartością zgodną ze stanem w chwili nabycia
c) Produkt oraz akcesoria będą nieuszkodzone bez jakichkolwiek śladów ich użytkowania
d) Dołączone będzie pisemne oświadczenie o odstąpieniu od umowy


Jeśli okaże się, że zwracany przez klienta w oparciu o 14 dniowy zwrot towaru sprzęt nosi ślady użytkowania, zarysowania bądz jest niekompletny wówczas sprzedawca zastrzega sobie prawo obciążenia kupującego kwotą odpowiadającą rozmiarowi szkody.
Wówczas sklep w ciągu 3 dni roboczych od momentu otrzymania produktu na magazyn dokona sprawdzenia . Jeśli towar będzie spełniał wszystkie wyżej wymienione wymagania w przeciągu 14 dni zostaną zwrócone pieniądze. Zgodnie z tą ustawą zwrotowi nie podlegają produkty podlegające ochronie praw autorskich np. płyty video, płyty CD i oprogramowania po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania.

W przypadku korzystania z wyżej wymienionego prawa zwracany towar należy odesłać na własny koszt włącznie z ubezpieczeniem przesyłki na adres:
MTS SYSTEM, ul. Fabryczna 26/27, 00-446 Warszawa


Prawo do odstąpienia od umowy oraz gwarancja nie mają zastosowania gdy towar jest uszkodzony mechanicznie. Dlatego zawsze przed ostatecznym odbiorem towaru od kuriera należy sprawdzić wizualnie opakowanie i plombujące taśmy sprzedawcy. W przypadku gdy opakowanie uległo uszkodzeniu lub taśmy plombujące sprzedawcy są pozrywane należy w obecności kuriera dokonać dokładnych oględzin i także w obecności kuriera na formularzu tego przewoźnika spisać protokół szkody podając datę i godz. dostawy oraz jak najszybciej skontaktować się ze sprzedawcą pod numerem tel. (22) 266-09-37 lub komórkowym +48 506 131 049. Sporządzony protokół szkody jest niezbędnym warunkiem uwzględnienia ewentualnych roszczeń klienta z tytułu uszkodzenia lub niezgodności przesyłki z zamówieniem.

platnosci_apceptujemy

Kontakt do nas:

kontakt

Dział obsługi klienta:

  • tel. (22) 266-09-37
  • tel. (22) 266-09-38
  • kom. 506 131 049
  • kom. 506 131 029

Doradztwo techniczne Marek:

KONS GaduGadu: 2428802

Wysyłki, płatności Sylwia:

KONSGaduGadu: 15915181

skype: mtssystem

Przesyłki realizowane przez:
ups_widget

Sprawdź status przesyłki klikając na obrazek UPS

Dostawa na terenie całej Polski w 24h

Odbiory osobiste codziennie w godzinach 10.00-19.30 w Warszawie